קסל שירותים הנדסיים וסוכנויות: משאבות ואקום

משאבת ואקום 
או במילים אחרות משאבת ריק, היא בעצם מכונה (משאבה) המשמשת ליצירת רִיק (ואקום) בחלל נתון. 
באופן כללי ניתן לחלק משאבות ואקום לשני סוגים:
משאבות ואקום מכניות
כלומר משאבות ואקום המופעלות על ידי מנוע (חשמלי בד"כ).
אופן הפעולה של משאבות ואקום אלה כניסת הגז הנשאב מהחלל שבו רוצים ליצור ואקום, גז זה הינו בד"כ אוויר לחלל אחר במשאבת הואקום. 
אם מנתקים חלל זה מחלל התהליך, לדוגמה, על ידי שסתום, ולאחר מכן דוחסים חלל זה ללחץ גבוה עד שהוא עולה ללחץ בו ניתן להוציא החוצה את הגז הנשאב לאוויר הפתוח. בין היתר ישנן משאבות ואקום עם בוכנה, בהן נמצאת בוכנה הנעה בתנועה ישרה בתוך צילינדר ומבצעת את הדחיסה. משאבות ואקום  מסתובבות (רוטוריות), בהן צורת הדחיסה מתבצעת על ידי רוטור, במשאבות ואקום מסוג זה פעולת השאיבה נוצרת על ידי טבעת מים דינמית, המקבלת את תנועתה על ידי גלגל כפות הסובב בתוך בית משאבה אקצנטרי. יש יתרון ניכר למשאבות ואקום מסוג זה שכן אין מגע בין חלקי מתכת נעים, וכתוצאה מכך בלאי משאבות ואקום מסוג זה נמוך בהרבה מאשר בסוגים אחרים של משאבות ואקום מכניות. למרות האצור לעיל אנו מוצאים גם חסרון במשאבות ואקום בזה שהריק שהיא יכולה ליצור מוגבל על ידי נקודת הרתיחה של המים המסתחררים בה. 
תיקון מנועים חשמליים

משאבות סילון 
או כפי שהן מוכרות (אג'קטורים), משאבות ואקום אלה פועלות ללא מנוע ומנצלות עקרונות תרמודינמיים לצורך פעולתן.
בהתאם לעיקרון תרמודינמי, סכום אנרגיית הלחץ ואנרגיית המהירות של זורם (פלואיד) כלשהו כגון: נוזל, גז או אדים, נשאר קבוע בתנאי שספיקתו נשארת קבועה. כלומר הגברת לחץ הזורם תקטין את מהירותו ולהפך.
במשאבות ואקום מסוג זה קיימת תנועה של שני פלואידים: פלואיד מניע ופלואיד נינק. כדוגמה ניתן לראות את עיקרון הפעולה של משאבת סילון הפועלת על קיטור.
שני הזרמים, המניע והנינק, מתערבבים, ועל ידי הגדלת שטח החתך שלהם ניתן להוריד את מהירותם ובכך להגביר את לחצם. ניתן לראות שבמשאבות ואקום סילוניות בדרך כלל מוגבל היחס בין לחץ היניקה ולחץ הסניקה (או כפי שהוא נקרא "יחס דחיסה").
מידע רב יותר בנושא ניתן למצוא כאן

תיקון משאבות ואקום
חברת קסל שרותים הנדסיים עוסקת בתיקון משאבות ואקום וכמי שמתמחה בתיקון משאבות ואקום שנים רבות רכשה החברה נסיון רב, ידע וכלים המאשרים לה לתת שרות ברמה גבוהה מאד בתחום של תיקון משאבות ואקום.
Content

לקבלת הצעת מחיר, נא למלא את הטופס ונציגינו יחזרו אליכם.